در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
مراقبت هاي دوران بارداري – عوامل خطرناك majid
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :majid
تاريخ: ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۳۳:۲۴
مراقبت هاي دوران بارداري – عوامل خطرناك

دوري از عوامل خطرزا

مراقبت مادران در سراسر دوران بارداري خصوصاً در سه ماه نخست بارداري كه اعضاي بدن كودك در حال شكل گرفتن است بسيار اهميت دارد. از اين رو دوري از مواد مضر و خطرزا در اولويت قرار دارد.

سيگار
سيگار، كودك را از اكسيژن محروم مي‌سازد. كودكاني كه مادر سيگاري داشته‌اند احتمال بيشتري وجود دارد كه نارس به دنيا بيايند و وزن زمان تولد آن‌ها كم باشد. سيگار كشيدن احتمال سقط جنين ، مرده به دنيا آمدن كودك، نواقص جسماني در كودك، يا مرگ او پس از تولد را نيز افزايش مي‌دهد. مادر هر قدر بيشتر سيگار بكشد، خطر بيشتر است، بنابراين بايد سيگار را كاملاً كنار بگذارد و اگر واقعاً نمي‌تواند سيگار را ترك كند، از سيگارهاي كم نيكوتين استفاده كند، سيگار را جيره‌بندي كند، پك‌هاي عميق نزند، و سعي كند سيگارها را تا انتها نكشد. پزشكان اعتقاد دارند كه استنشاق دود سيگار ديگران نيز ممكن است از عوامل مرگ ناگهاني نوزادان باشد، بنابراين هنگام بارداري بايد از محيط‌هاي آلوده به دود سيگار اجتناب كرد. هم‌چنين كودك را از استنشاق دود سيگار ديگران محافظت نمود.

پيشنهاد مطلب:

تاثير سيگار و دود سيگار بروي شير مادر

تغييرات مادر و جنين در هفته بيست و هشتم بارداري

 

الكل
مطالعات و تحقيقات دانشمندان از افزايش خطر سقط جنين ، وضع حمل زودرس و كمبود وزن در هنگام تولد كودك در صورت مصرف الكل توسط مادر (در دين اسلام مصرف الكل ممنوع است) در دوران بارداري حكايت مي‌كند.
به طور كلي مصرف الكل ارتباط بين سلول‌هاي عصبي را مختل كرده و فعاليت گذرگاه‌هاي محرك عصبي را سركوب و گذرگاه‌هاي بازدارنده عصبي را افزايش مي‌دهد؛ در حقيقت الكل يك سركوب‌گر دستگاه عصبي است و اثرات بلندمدت آن شامل از دست دادن حافظه،‌تغيير شخصيت، اختلال در سيستم عصبي، مشكلات پوستي، اسهال ، سوءتغذيه، وضع حمل زودرس و سقط جنين در ميان زنان باردار است.

 

دارو
بسياري از داروها آثار مضر يا ناشناخته بر جنين مي‌گذارند، بنابراين در دوران بارداري بايستي از مصرف دارو خودداري كرد، مگر اينكه پزشك با علم به بارداري خانم، تجويز كرده باشد. اين امر در مورد بسياري از داروهايي كه براي ناراحتي‌هاي جزئي مصرف مي‌شوند؛ همچون آسپيرين نيز صادق است.
اگر خانم باردار، براي كنترل يك بيماري مزمن، همچون ديابت، نياز به مصرف دارو دارد، ممكن است پزشك، نوع يا ميزان مصرف دارو را تغيير دهد.

پيشنهاد مطلب:

مصرف دارو در دوران شيردهي

مراحل رشد جنين طبق آيات قرآن

 

قرار گرفتن در معرض اشعه ايكس
اشعه‌ها و پرتوها يكي از راه‌كارهاي تشخيصي مهم در پزشكي و دندان‌پزشكي است. با اين وجود هنگام تصويربرداري تشخيصي از زنان حامله با يك خطر عمده روبه‌رو هستيم و آن ايجاد عوارض نامطلوب جنيني در اثر مواجهه جنين با اشعه ايكس مي‌باشد. چون اين تشعشعات به نوعي با احتمال ابتلا به سرطان در كودك مرتبط است.
گاهي اوقات عكس‌برداري به توصيه پزشك صورت مي‌گيرد كه در آن مشكلي نخواهد بود، اما گاهي لازم است اين آزمايش پس از تولد كودك انجام شود.

 

مصرف مواد شيميايي
در اين دوران بايد به شست وشوي مواد غذايي توجه خاصي شود زيرا سموم گياهي و آفت‌كُش‌ها بسيار مضر هستند. حتي رنگ و مواد شوينده نيز مي‌توانند صدماتي را در پي داشته باشند. از اين رو هنگام كار با اين مواد بايد از دستكش، ماسك استفاده كرده و دائماً هوا را تهويه كرد.

 

ارتباط با گربه و سگ
مدفوع سگ و گربه، و گوشت خام يا نيم‌پخته ممكن است داراي انگلي به نام توكسوپلاسما باشد، كه مي‌تواند ضرر شديدي براي جنين داشته باشد. اين مسئله گاهي باعث بروز عفونت انگلي مي‌شود و اين عفونت مي‌تواند به جنين صدمه بزند.

 

استفاده از محصولات بهداشتي معطر
زنان باردار بايد از اسپري‌هاي خوشبوكننده، دستمال‌هاي بهداشتي و … اجتناب كنند. زيرا اين محصولات مي‌تواند باعث تحريك بدن شده و احتمال بروز عفونت ادراري را افزايش دهد.

پيشنهاد مطلب:

تغييرات مادر و جنين در هفته‌هاي پنجم و ششم بارداري

مراقبت از جنين در دوران بارداري


موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]